Rekreacja

Rekreacja

W odległości 5,1 km od naszego domu znajduje się Schronisko PTTK na Markowych Szczawinach (ok. 1,5 h pieszo szlakiem przez Sulową Cyrhlę), a w odległości 8,1 km – szczyt Babiej Góry, Diablak [1723 m n.p.m.] – ok. 3 h pieszo, dalej ze schroniska dość stromym szlakiem przez Przełęcz Brona [1408 m n.p.m.] (ładne widoki na Małą Babią Górę [1515 m n.p.m.] – można na nią dojść z Przełęczy Brona szlakiem 0,8 km i 25 min) lub – alternatywnie – jednokierunkowym, tylko okresowo otwartym, najtrudniejszym szlakiem z klamrami i łańcuchami przez Akademicką Perć (podobny czas) lub stosunkowo najmniej stromą, lecz najdłuższą trasą, szlakiem przez Szkolnikowe Rozstaje, Sokolicę, Kępę i Gówniak (13,3 km, ok. 5,5 h pieszo).

Bez konieczności użycia samochodu i dojazdu, można przejść pętlę spod naszego domu szlakiem przez Schronisko PTTK na Markowych Szczawinach, Przełęcz Brona (lub Akademicką Perć), następnie przez Diablak, Gówniak, Kępę, Sokolicę i Szkolnikowe Rozstaje (lub z powrotem przez Przełęcz Brona) i schronisko oraz Sulową Cyrhlę – tak wybrana trasa, w zależności od wyboru powyższych alternatyw, ma 16-21 km i 6,5-8 h pieszo szlakiem). Bardziej ambitnie, można przejść pętlę szlakiem przez Schronisko PTTK na Markowych Szczawinach, dalej szlakiem przez Przełęcz Brona (lub Akademicką Perć), Diablak, Gówniak, Kępę, Sokolicę, Przełęcz Krowiarki, a następnie szlakiem przez Halę Śmietanową i Mosorny Groń (22 km i 8 h pieszo, można nieco skrócić zjeżdżając wyciągiem z Mosornego Gronia).

Można także dojechać samochodem lub busem na Przełęcz Krowiarki [1012 m n.p.m.] (7,4 km, 9 min. samochodem, na miejscu parking) i przejść pętlę szlakiem przez Sokolicę, Kępę, Gówniak, Diablak, Przełęcz Brona do Schroniska PTTK na Markowych Szczawinach, a następnie szlakiem przez Szkolnikowe Rozstaje, wracając z powrotem na Przełęcz Krowiarki (13,7 km, 5,5 h pieszo szlakiem). Alternatywnie, można przejść pętlę szlakiem przez Akademicką Perć, a następnie przez Diablak, Gówniak, Kępę i Sokolicę (11,8 km, 4,5 h pieszo szlakiem – z „zaliczeniem” po drodze schroniska około 1,5 km i 0,5 h więcej). Można również z Krowiarek zrobić pętlę szlakiem przez Policę [1369 m n.p.m.] na Halę Krupową (schronisko), a następnie przez Halę Śmietanową (21,5 km i ok. 7,5 h) z powrotem na Krowiarki.

Z Hali Śmietanowej można ponadto wrócić pieszo szlakami lub do centrum Zawoi lub szlakiem do naszego domu!

Oprócz tego można się od nas udać m.in. w Pasmo Jałowieckie i na Mędralową [1169 m n.p.m.] – ciekawych szlaków, o różnym stopniu trudności, w naszej okolicy jest wiele, a różnorodnej wędrówki z pięknymi widokami wystarczy nawet na kilka dni!

Szczegóły – u gospodarzy domu.


Designed by PM, 2018-2023