Kultura

Kultura

W odległości 13 km od naszego domu (15 min samochodem) znajduje się Orawski Park Etnograficzny w Zubrzycy Górnej. Położony u stóp Babiej Góry skansen zaprasza do poznania kultury orawskich górali, a zobaczyć w nim można m.in. charakterystyczne chałupy z wyżką, dwór z XVII wieku, tartak, olejarnię, kuźnię, folusz (zakład do obróbki sukna), pasiekę z charakterystycznymi dla Orawy ulami oraz lamus, pełniący rolę spichlerza zbożowego. Kręcono tutaj między innymi sceny do filmu „Ogniem i mieczem”.

Ponadto, w zlokalizowanym w odległości 3,8 km od naszego domu (45 min pieszo lub 5,3 km i 8 min samochodem) budynku Dyrekcji Babiogórskiego Parku Narodowego mieści się Wystawa Stała, na której odwiedzający mogą zapoznać się z przyrodą, walorami turystycznymi oraz dziedzictwem kulturowym regionu Babiej Góry.

W Zawoi warto zwiedzić m.in. drewnianą karczmę z podcieniami z 1836 roku, drewniany kościół z 1888 roku (Zawoja Centrum), XIX-wieczną kapliczkę Zbójnicką (Zawoja Policzne), Skansen im. Józefa Żaka utworzony przez PTTK na Markowych Rówienkach (najcenniejszym i najstarszym obiektem jest tutaj kurna chałupa Franciszka Stopiaka, zbudowana ze świerkowych i jodłowych bierwion w latach 1802-1815, która stała pierwotnie w Zawoi Budzonie, a do skansenu została przeniesiona w 1987 r. – w skansenie można obejrzeć także m.in. kuźnię, wolnostojący spichlerz z piwniczką w dolnej części oraz kapliczkę, wszystkie z początku XX w.), schronisko na Markowych Szczawinach z 1906 roku (przebudowane), wille Polskiej Akademii Nauk oraz Ośrodek Edukacyjny BPN z 1930 roku (Zawoja Barańcowa).

Szczegóły – u gospodarzy domu.


Designed by PM, 2018-2023